Evidence publikační činnosti vědců
Knihovna zajišťuje evidenci pracovních výstupů vědců na domovském ústavu.
Vědečtí a odborní pracovníci ÚFA hlásí povinně výsledky své vědecké činnosti knihovně, která uloží záznamy těchto prací do databáze ASEP. Jednou ročně se výsledky z ASEP exportují přes poskytovatele finančních prostředků do databáze RIV, která slouží Radě pro výzkum, vývoj a inovace k jejich ohodnocení, tedy i k hodnocení ústavu celkově.
Databáze RIV, CEP a CEZ jsou součástí Informačního systému výzkumu a vývoje v ČR, jehož provozovatelem je Úřad vlády ČR – Odbor výzkumu, vývoje a inovací.
Záznamy v databázích slouží mimo to např. jako podklad pro sestavování bibliografických seznamů pro potřeby atestací.
Databáze vědy a výzkumu ČR
- Databáze výsledků: ASEP, RIV – podrobné informace viz levé menu
- Databáze grantů a výzkumných záměrů: CEP
Výstupy z databází
- Publikace pracovníků ÚFA – statistiky, grafické výstupy
- Publikace pracovníků AV ČR – řazeno dle ústavů
Související databáze
- WOS
- Scopus
- Journal Citation Reports – impakt faktory
- Seznam recenzovaných periodik vydávaných ČR – seznam aktualizován v prosinci 2014
ASEP - Automatizovaný systém evidence publikací
ASEP je databáze publikací zaměstnanců AV ČR.
Obsahuje bibliografické záznamy o výsledcích vědeckého výzkumu v ústavech AV ČR od roku 1985, v úplnosti od roku 1993.
ASEP je umístěn na serveru firmy Cosmotron, která ji spolu s Knihovnu AV ČR (KNAV) pro Akademii věd též spravuje. Je vytvářen v informačním systému ARL (Advanced Rapid Library).
Jak se záznamy dostávají do ASEPu
Záznamy o dílech zaměstnanců ÚFA tvoří knihovna na základě podkladů, které jí dodávají samotní autoři. Knihovna záznamy pořizuje během celého roku, jakmile je jí nová práce nahlášena.
Do ASEPu je možno ukládat záznamy jakýchkoli příspěvků publikovaných ve formě tištěné či elektronické – viz Typy publikací. ASEP obsahuje i záznamy o vysokoškolských kvalifikačních pracích a o aplikovaných výstupech, jako jsou patenty, prototypy, funkční vzorky, mapy, certifikované metodiky, software a technologie. Do ASEPU se hlásí i nepublikované výsledky, jako je např. uspořádání konference.
Údaje z databáze ASEP se jednou za rok předávají přes poskytovatele finančních prostředků do vládní hodnotící databáze RIV. V RIV mají jednotlivé typy výsledků trochu jiné (přísnější) definice. Některé publikace, které nesplňují přísné podmínky RIV, tam odcházejí jako typ výsledku "Ostatní" a nejsou v RIV bodovány.
Typy výsledků (s definicemi) dle RIV
Podklady pro knihovnu
Nejdůležitějším podkladem, který je třeba knihovně dodat, je plný text publikace nebo odkaz na něj. Tento zdroj také ve většině případů postačuje pro pořízení záznamu.
Knihovně je tedy třeba poslat následující podklady.
U publikací v angličtině:
- základní zdroj – odkaz na PLNÝ TEXT VYDANÉ PRÁCE či přímo její tištěnou nebo elektronickou kopii
- anotaci v angličtině (do 2000 znaků), pokud v práci není uvedena
- u práce ve sborníku i kopii obálky, pokud není dohledatelná na Internetu
- klíčová slova v angličtině, pokud nejsou v článku uvedena a pokud nejde o výsledek typu abstrakt (krátká informace z konference)
- u práce z konference také informaci, zda šlo o přednášku, zvanou přednášku či pouze vystoupení u posteru
- pokud není v práci uveden grant, pak můžete uvést číslo grantu, na který se má navázat
U publikací v češtině:
- základní zdroj – odkaz na PLNÝ TEXT VYDANÉ PRÁCE či přímo její tištěnou nebo elektronickou kopii
- název publikace v angličtině, pokud v práci není - prosíme, pošlete ji ve formátu Word
- anotaci v češtině (do 2000 znaků), pokud v práci není
- anotaci v angličtině, pokud v práci není - prosíme, pošlete ji ve formátu Word
- u práce ve sborníku i kopii obálky, pokud není dohledatelná na Internetu
- klíčová slova v angličtině, pokud nejsou v článku uvedena a pokud nejde o výsledek typu abstrakt (krátká informace z konference)
- u práce z konference také informaci, zda šlo o přednášku, zvanou přednášku či pouze vystoupení u posteru
- pokud není v práci uveden grant, pak můžete uvést číslo grantu, na který se má navázat
Svou zásilku pro knihovnu prosím označte v předmětu zprávy slovem ASEP.
Kdy práci hlásit
Práci je dobré hned, jakmile vyjde. Pokud vyjde jako první online, její záznam bude pořízen již ve fázi, kdy je online zpřístupněná a má své DOI. V druhé fázi, kdy publikace vyjde tištěně, je však třeba záznam příslušně upravit. Ideální je tedy, když autor ohlídá také tištěné vydání a pošle o něm knihovně informaci.
Komu práci hlásit
Pokud máte v práci uvedeno více afiliací, hlašte výsledek všem těmto institucím. V případě ÚFA jsou to adresy: adamovicova@ufa.cas.cz a kaca@ufa.cas.cz.
Garant výsledku
Pro RIV musí mít každý výsledek jednoznačně určeného „garanta“. Dle definice to je jeden z autorů, který odpovídá za to, že všechny instituce předají do RIV shodné údaje o tomtéž výsledku – jedná se především o shodu ohledně typu výsledku, ohledně jeho způsobu zveřejnění a osoby jeho garanta.
V systému ARL je garant implicitně nastaven tak, že je jím vždy 1. autor z AV ČR.
Kód oboru pro RIV
Do ASEP se u každého výsledku zaznamenává také obor, pod který spadá. Vybíráme jej se ze seznamu oborů pro RIV. Většinou je možno zařadit výsledek do oboru podle grantu, který je na publikaci uveden (granty mají vědní obory přiděleny).
RIV je databáze záznamů o výsledcích vědy a výzkumu financovaného z veřejných prostředků České republiky. Databáze byla zřízena na základě zákona č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků, a to za účelem hodnocení výsledků práce výzkumných pracovišť – příjemců těchto finančních prostředků.
RIV je součástí Informačního systému výzkumu a vývoje v ČR, jehož provozovatelem je Úřad vlády ČR – Odbor výzkumu, vývoje a inovací, který zřídil Radu pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) jako svůj odborný a poradní orgán (předseda Rady je premiér).
Rada RVVI vytváří definice druhů výsledků, které je možno předávat do RIV, rovněž tak seznam recenzovaných periodik a Metodiku hodnocení výsledků. Stanovuje kritéria pro vyřazení výsledků z hodnocení. Definuje postupy hodnocení výsledků a v konečné fázi provádí hodnocení výsledků výzkumných organizací.
Pozor – kódy druhů v ASEP se liší od kódů v RIV – viz ASEP x RIV.
Jak se záznamy dostávají do RIV
Do databáze RIV předávají výsledky jednou ročně poskytovatelé finančních prostředků (AV ČR, grantové agentury, ministerstva aj.). Výsledky navázané na výzkumné záměry ústavů předává AV ČR, výsledky navázané na projekty (databáze CEP) předávají grantové agentury, které tyto finanční prostředky poskytly.
Data o našich výsledcích předáváme poskytovatelům obvykle v dubnu (s použitím hotových záznamů v databázi ASEP), ti je následně předají do RIV. Pak teprve nastává hodnocení.
Po odevzdání dat poskytovatelům se v systému ARL (systém pro záznamy ASEP) změní rok sběru dat. Následně pořízené záznamy se vkládají již s rokem sběru o 1 vyšším, do RIV se pak dostanou až následující rok.
Hodnocení výsledků v RIV
Hodnocení v RIV probíhá ve 4 etapách, v nichž se k institucím přes poskytovatele dostávají z RIV tabulky buď se záznamy jednoznačně vyřazenými z hodnocení, nebo takovými, ve kterých jsou nesrovnalosti a které na vyřazení z hodnocení kandidují. V některých případech je možno vznést námitky proti vyřazení. Pokud RVVI námitky uzná, vrátí se výsledek zpět do hodnocení – jedná se hlavně o výsledky autorů s více afiliacemi.
Vedidk
Vedidk a další identifikátory dle IPN Metodika – Citace: „V databázi RIV a CEP je tvůrci (autorovi) přiřazen identifikátor vedidk, který je vytvořen na základě rodného čísla autora. Rodná čísla nejsou zveřejněna a nelze je z tohoto identifikátoru odvodit. Dle identifikátoru vedidk lze vyhledat výsledky autora v RIV a projekty v CEP, kde je autor řešitelem či spoluřešitelem.“
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2008
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2009
- Hodnocení výsledků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. v roce 2009
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2010
- Hodnocení výsledků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. v roce 2010
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2011
- Hodnocení výsledků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. v roce 2011
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2012
- Hodnocení výsledků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. v roce 2012
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2013
- Hodnocení výsledků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. v roce 2013
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací v roce 2014
- Hodnocení výsledků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. v roce 2014:
-
Vyhledávání ve výsledcích Hodnocení 2014 – pomůcku vytvořila FF MUNI
- Publikace pracovníků ÚFA – statistiky, grafické výstupy
- Publikace pracovníků AV ČR – řazeno dle ústavů
CEP - Centrální evidence projektů výzkumu, experimentálního vývoje a inovací
Databáze CEP je součástí Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI), ve které se shromažďují informace o projektech podporovaných z veřejných prostředků podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků.
Údaje do CEP předávají poskytovatelé účelové podpory z veřejných prostředků, kterými jsou správci příslušných kapitol státního rozpočtu (ústřední orgány státní správy, Grantová agentura České republiky, Akademie věd České republiky) nebo územní samosprávné celky.
V databázi lze vyhledat data od roku 1993.
CEZ - Centrální evidence výzkumných záměrů Centrální evidence výzkumných záměrů
Databáze CEP je součástí Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI), ve které se shromažďují informace o výzkumných záměrech podporovaných z veřejných prostředků podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků.
Údaje do CEP předávají poskytovatelé institucionální podpory z veřejných prostředků, kterými jsou správci příslušných kapitol státního rozpočtu (ústřední orgány státní správy, Akademie věd České republiky) nebo územní samosprávné celky.
V databázi lze vyhledat data od roku 1998.
Web of Knowledge
Multioborová bibliografická databáze z produkce Thomson-ISI.
Obsahuje Web of Science (WoS) a Journal Citation Reports (JCR).
Sleduje cca 7500 významných periodik převážně angloamerické produkce. Obsahuje informace o článcích, autorech, obsahu a referencích, o citovanosti a edičních údajích. Ve WoS lze mj. vyhledat citovanost autorů.
V JCR lze vyhledat indikátor Impact Factor a další údaje, které pomáhají vyhodnocovat a porovnávat odborné vědecké časopisy. Tato databáze obsahuje reprezentativní seznam všech impaktovaných periodik.
Konsoricum garantuje Knihovna Akademie věd ČR.
Podpora:
Informace AV ČR o databázi WoK
Definice impaktovaného časopisu
Scopus
Bibligrafická a citační databáze z produkce firmy Elsevier.
Obsahuje asi 45 milionů záznamů, z toho 70 % s abstrakty.
Ve Scopusu má každý zastoupený autor svůj bohatý citační profil, v něm lze vyhledat Hirschův index (H-index).
Konzorcium zajišťuje Národní technická knihovna. Konzorciální poplatek za ústavy AV ČR hradí ze svého rozpočtu Knihovna AV ČR.
ScienceDirect
Databáze odborných časopisů nakladatelství Elsevier Science. Jde zejména o časopisy z oblasti medicíny, přírodních věd, matematiky, výpočetní techniky, ale též ekonomie, obchodu a řízení, psychologie, sociálních věd a dalších odvětví.
Konzorcium zajišťuje Národní technická knihovna.
Podpora:
http://www.youtube.com/watch?v=XWhdoidJwL0
SpringerLink
SpringerLink je jednou ze světově nejvýznamnějších online služeb pro oblast vědy, techniky a medicíny. Uživatelé této služby mají k dispozici online vyhledávání v knižní a časopisecké produkci vydatelství Springer-Verlag. Dále je zahrnuta i produkce dalších vydavatelství, např. Urban and Vogel, Steinkopff a Birkhäuser. V současnosti je dostupných více než 2 600 recenzovaných časopisů, a více než 45 000 elektronických knih a 1 200 knižních seriálů, na 190 příruček; dostupné je přes 35 000 dokumentů.
Konzorcium zajišťuje Národní technická knihovna.
Podpora:
Jednotlivé sekce:
- SpringerLink - books
- SpringerLink- journals
- Lecture Notes in Computer Science - počítačová kolekce Springer
- Lecture Notes in Mathematics - matematická kolekce Springer
EBSCO Academic Search Complete
Zdroj speciálně sestavený pro akademické instituce - obsahuje přes 8 500 fulltextových periodik, z toho více než 7 300 periodik recenzovaných (peer-reviewed). Krom plného textu tato databáze nabízí indexaci a abstrakta pro více než 12 500 časopisů a celkem přes 13 200 publikací, včetně monografií, reportů, výstupů z konferencí a dalších zdrojů.
Obsahové zaměření: antropologie, astronomie, biologie, chemie, stavební inženýrství, elektroinženýrství, etnografie a multikulturní studia, filologie, historie, věda o výživě a zdravověda, geografie, geologie, právo a politologie, stavebnictví, matematika, mechanické inženýrství, medicína, hudba, farmaceutické vědy, fyzika, psychologie, náboženství & teologie, gender studies, veterinární medicína, zoologie.
Konzorcium zajišťuje Národní knihovna.