Mediální výstupy

Datum: 14.8.2023

Člověk změnu klimatu neplánoval, je to daň za pokrok. Většina cest, jak z toho ven, je neschůdná, říká Huth

Změnu klimatu vyvolal člověk. O tom je zbytečné diskutovat. Ale nedá se říct, že něco pokazil. Bez fosilních paliv by neproběhla průmyslová revoluce a my bychom dál umírali na banální infekce.

Datum: 27.6.2023

Prudkých bouří může s klimatickou změnou přibývat.

Na vznik tornád to ale nemá vliv, říká meteorolog – Petr Zacharov

Poslechněte si Podhoubí o supercelách, konvektivních bouřích a tornádech s Petrem Zacharovem.

Datum: 14.6.2023

Vedro v Česku. Vědkyně označila kritickou teplotu pro tělo. Už jsme jí dosáhli - Hana Hanzlíková

"Pokud by byly teploty v Česku srovnatelné s jižními státy a trvaly by měsíc nebo dva, brzy možná budeme potřebovat siesty, které jim tolik závidíme," říká vědkyně z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd Hana Hanzlíková.

Datum: 11.8.2022

Pozvánka na Noc vědců – Petr Zacharov

Pozvánka na Noc vědců, kterou pořádá Akademie věd ČR v pátek 30. 9. 2022.

Datum: 11.8.2022

Příčiny povodní v roce 2002 – Miloslav Müller

Záplavy v srpnu 2002 způsobila dvojice extrémně silných dešťů, které jim předcházely. Tyto srážkové události patří mezi desítku největších od konce 60. let 20. století. Vyplývá to z analýzy vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Více také v deníku idnes.cz.

Datum: 18.7.2022

POČASÍ – NEZkreslená věda VII – Petr Zacharov

NOVÝ DÍL #NEZkreslenaveda o počasí je tady!
Jaký je rozdíl mezi klimatem a počasím? Jak se tvoří předpověď počasí a jak je spolehlivá?
To se dozvíte v novém dílu NEZkreslené vědy.

Datum: 14.7.2022

Výlet na Milešovku s meteorologem Petrem Zacharovem

Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před více než sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha? Napoví další epizoda podcastu Věda na dosah.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo

 

Datum: 18.3.2022

Wifina, část Příroda: Duha – Petr Zacharov

Duha je optický úkaz projevující se jako skupina soustředěných barevných oblouků. Ve starověkém Řecku se věřilo, že za jejím vznikem stojí bohyně Iris. To ale odmítal řecký filosof Aristoteles. Ten usoudil, že duha vzniká odrazem světla ve vodních kapkách. Vědecky správně a přesněji se ovšem duhu podařilo vysvětlit a popsat až v 17. století.

 

Datum: 15.12.2021

Vedec Urban: Horúčavy sú neviditeľná hrozba. – Aleš Urban - Klíma podcast

"Zdraví ľudia v podstate nie sú ohrození tepelnými extrémami. Keď je v lete horúco, tak zdravý človek je samozrejme viac unavený a viac vyčerpaný, ale riziko fatálneho dopadu na jeho zdravie je celkom malé. Povedzme, že vek ani nie je taký rizikový faktor, ale u starších ľudí je riziko chronických chorôb, ktoré zhoršujú termoreguláciu," hovorí Aleš Urban, ktorý sa venuje humánnej bioklimatológii.

Datum: 2.11.2021

Šlo předpovědět tornádo na Hodonínsku? – Petr Zacharov - Týden Akademie věd ČR

Extrémní tornádo, které se vyskytlo na konci června na jižní Moravě, vyvolalo v médiích spoustu protichůdných názorů o možnostech jeho předpovědi. Jedni o tornádu věděli několik dní dopředu a druzí byli překvapeni. Lze vůbec předpovědět tornádo na jižní Moravu, nebo dokonce do Hodonína? Bylo by méně škod na životech, kdyby byla nařízena evakuace? Z pohledu meteorologa Petra Zacharova se podíváme na možnost lokalizace a časového předstihu předpovědi tornáda v České republice.

 

Datum: 24.9.2021

Kolik máme času na předpověď počasí? – Petr Zacharov NOC VĚDCŮ

Každý by chtěl vědět, jestli bude hezky, až pojede na dovolenou. Mohou meteorologové vydat předpověď počasí na několik týdnů dopředu? Čas hraje velkou roli v předpovědi počasí, protože na předpověď přechodu studené fronty je času dost, ale na předpověď cesty tornáda není čas žádný... O tom, jak důležitý je čas při předpovědi počasí, bude mluví Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Datum: 10.8.2021

Všechno, co jste chtěli vědět o tornádech | záznam webináře

Jak vzniká tornádo? Lze je předpovědět? Jaký je vztah moravského tornáda a změny klimatu? Můžeme čekat další tornádo? Jak se chránit? Odpovědi na otázky představí doktor Petr Zacharov - meteorolog Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Přednáška je součástí #AkademieGreenpeace, která vznikla díky podpoře našich dárců. Foto na thumbnailu videa: Jason Weingart, CC BY-SA 4.0

Datum: 6.6.2021

Změna klimatu může za přibližně pětinu každoročních úmrtí souvisejících s horkem v Česku

Změna klimatu může za přibližně pětinu každoročních úmrtí souvisejících s horkem v Česku. Vyplývá to z mezinárodní studie zveřejněné časopise Nature Climate Change, na které se podílel mj. i klimatolog z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Aleš Urban.

Datum: 29.5.2021

Hyde Park Civilizace o klimatické změně

Hyde Park Civilizace o klimatické změně: Mělo by se víc investovat do výzkumu a neexistuje konkrétní hodnota oteplení, za kterou už přijde pohroma. Říká ředitel Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, klimatolog Radan Huth. Co ovlivňuje změnu klimatu?

Datum: 6.6.2020

Dějiny meteorologie v českých zemích

Publicistický pořad ČT Historie.CS o dějinách české meteorologie, diskutují Miloslav Müller (ÚFA AV ČR, v. v. i.), Radim Tolasz a Pavel Lipina (oba ČHMÚ), v prostřizích historie Milešovky, hovoří Petr Zacharov (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 28.5.2020

Věda na doma: O digitálním smogu a měření kapek deště

Jak bezpečně používat mobilní telefon? Čím nás ohrožuje elektromagnetické záření? Je pravda, že může způsobit rakovinu? Je spolehlivá radarová meteorologie? A lze dosáhnout souladu mezi vědou a vírou? V podcastu z cyklu Věda na doma se ptáme Ondřeje Fišera (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 20.5.2020

Věda na doma: Zvuky z vesmíru

Jak „zní“ vesmír? A jak vypadá spektrogram pískání nebo hry na trubku? Ze sklepa svého domova odpovídá Ondřej Santolík (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 1.5.2020

Věda na doma: Jak nenakazit mimozemšťana

Jak chránit možné mimozemšťany před mikroorganismy ze Země? Pomůže rouška? A jak se vlastně chrání celá planeta, třeba Mars? Ze svého domova odpovídá Ivana Kolmašová (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 15.4.2020

Věda na doma: Jak a proč se měří počasí

O měření počasí. Jak se měří a předpovídá? Z vlastního obývacího pokoje a s rekvizitami z lega odpovídá Petr Zacharov (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 20.3.2020

Věda na doma: Pěstování rostlin na Marsu

Budoucí „marsonauti“ budou na rudé planetě potřebovat jídlo. Jednou z možností zdejší obživy je i pěstování rostlin. Jak ale rostliny na Marsu pěstovat, když tamější podmínky nejsou pro pěstování rostlin zrovna ideální? Odpovídá Jan Lukačevič (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 4.10.2019

Tiché hrozby: bouřlivé počasí

Sesuvy půdy, zemětřesení, povodně, sucho, nebezpečí z vesmíru. Síla člověka a síla přírody. Kdo vítězí? Třetí díl série dokumentů Akademie věd České republiky. V pořadu vystupují Miloslav Müller, Petr Zacharov, Ivana Kolmašová a Radek Lán.

Datum: 4.10.2019

Tiché hrozby: bouřlivé počasí - diskuze

Diskuze odborníků k pořadu Tiché hrozby: bouřlivé počasí. V pořadu vystupuje Miloslav Müller.

Datum: 24.11.2018

Hyde Park Civilizace: 40 let družice Magion

O vzniku a výročí družice MAGION diskutují Jaroslav Vojta, konstruktér Magionu, ÚFA AV ČR, a Ondřej Santolík, ÚFA AV ČR.