Tornádo na Břeclavsku a Hodnonínsku 24. 6. 2021

24. června 2021 přešla přes jih Moravy v podvečerních hodinách supercela, kterou po cca třicet minut provázelo tornádo o síle F4, která způsobilo obrovské škody sedmi obcích, z nichž byly nejvíce postiženy obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice. Jednalo se o nejsilnější zaznamenané tornádo v historii ČR a bohužel zároveň i tornádo s největšími škodami na majetku a i lidských životech.

Šlo předpovědět tornádo na Hodonínsku?

Extrémní tornádo, které se vyskytlo na konci června na jižní Moravě, vyvolalo v médiích spoustu protichůdných názorů o možnostech jeho předpovědi. Jedni o tornádu věděli několik dní dopředu a druzí byli překvapeni. Lze vůbec předpovědět tornádo na jižní Moravu, nebo dokonce do Hodonína? Bylo by méně škod na životech, kdyby byla nařízena evakuace? Z pohledu meteorologa Petra Zacharova se podíváme na možnost lokalizace a časového předstihu předpovědi tornáda v České republice.

Všechno, co jste chtěli vědět o tornádech | webinář

Jak vzniká tornádo? Lze je předpovědět? Jaký je vztah moravského tornáda a změny klimatu? Můžeme čekat další tornádo? Jak se chránit? Odpovědi na otázky představí doktor Petr Zacharov - meteorolog Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Přednáška je součástí #AkademieGreenpeace, která vznikla díky podpoře našich dárců. Foto na thumbnailu videa: Jason Weingart, CC BY-SA 4.0

Souhrnná zpráva k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy 24. 6. 2021

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydává zprávu, kterou připravil téměř třicetičlenný tým odborníků z ČHMÚ, Slovenského hydrometeorologického ústavu, Amatérské meteorologické společnosti, z.s., Amper Meteo, s.r.o., European Severe Storms Laboratory, Přírodovědecké Fakulty Univerzity Karlovy, Leteckého ústavu, Vysokého Učení Technického v Brně a rakouské národní meteorologické služby (ZAMG). Během čtyř měsíců bylo zpracováno a analyzováno velké množství informací shromážděných nejen při přípravě zprávy spolupracujícím týmem, ale i dalšími subjekty včetně veřejnosti.

Čtěte více (dokument pdf).

Celá souhrnná zpráva (dokument pdf).

Ke stažení (dokument docx).

Vyjádření pracovníků ÚFA:

Další zdroje informací: