Mediální výstupy

Datum: 6.6.2020

Dějiny meteorologie v českých zemích

Publicistický pořad ČT Historie.CS o dějinách české meteorologie, diskutují Miloslav Müller (ÚFA AV ČR, v. v. i.), Radim Tolasz a Pavel Lipina (oba ČHMÚ), v prostřizích historie Milešovky, hovoří Petr Zacharov (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 28.5.2020

Věda na doma: O digitálním smogu a měření kapek deště

Jak bezpečně používat mobilní telefon? Čím nás ohrožuje elektromagnetické záření? Je pravda, že může způsobit rakovinu? Je spolehlivá radarová meteorologie? A lze dosáhnout souladu mezi vědou a vírou? V podcastu z cyklu Věda na doma se ptáme Ondřeje Fišera (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 20.5.2020

Věda na doma: Zvuky z vesmíru

Jak „zní“ vesmír? A jak vypadá spektrogram pískání nebo hry na trubku? Ze sklepa svého domova odpovídá Ondřej Santolík (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 1.5.2020

Věda na doma: Jak nenakazit mimozemšťana

Jak chránit možné mimozemšťany před mikroorganismy ze Země? Pomůže rouška? A jak se vlastně chrání celá planeta, třeba Mars? Ze svého domova odpovídá Ivana Kolmašová (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 15.4.2020

Věda na doma: Jak a proč se měří počasí

O měření počasí. Jak se měří a předpovídá? Z vlastního obývacího pokoje a s rekvizitami z lega odpovídá Petr Zacharov (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 20.3.2020

Věda na doma: Pěstování rostlin na Marsu

Budoucí „marsonauti“ budou na rudé planetě potřebovat jídlo. Jednou z možností zdejší obživy je i pěstování rostlin. Jak ale rostliny na Marsu pěstovat, když tamější podmínky nejsou pro pěstování rostlin zrovna ideální? Odpovídá Jan Lukačevič (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 24.11.2018

Hyde Park Civilizace: 40 let družice Magion

O vzniku a výročí družice MAGION diskutují Jaroslav Vojta, konstruktér Magionu, ÚFA AV ČR, a Ondřej Santolík, ÚFA AV ČR.