Týden vědy a techniky 2017

Ústav fyziky atmosféry AVČR v.v.i.

Exkurze: 10.-11.11.2017

Naučná stezka přes 3 ústavy (Geofyzikální ústav, Atronomický ústav a Ústav fyziky atmosféry) sestávající se z celkem 6 stanovišt ve společném areálu ústavů. Dvě stanoviště bude mít Ústav fyziky atmosféry a budou zaměřená na meteorologická měření, základní meteorologické a klimatické jevy a výzkum ionizovaného prostředí v blízkém kosmickém prostoru, zejména pomocí družic.    

pátek 10.11. 8:30 a 10:30 určeno pro školy.

sobotu 11.11. od 10:00 do 17:00 pro veřejnost (konec exkurzí). V sobotu budou paralelně též probíhat přednášky se začátky 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30. Vyznačené časy odpovídají přednáškám Ústavu fyziky atmosféry – viz. seznam speciálních přednášek níže.

Speciální přednášky:  (cca 60 minut).

Součástí přednášek je vždy i prostor pro otázky a diskuzi na dané téma.

Akce jsou vhodné zejména pro školy, lze ale domluvit i pro jiné skupiny a zájemce.

Speciální nabídka: zajímá vás některá z přednášek a nemůžete v den, kdy je vypsaná? Nezoufejte, najděte si alespoň 3 kamarád(k)y a přednášku vám uspořádáme po vzájemné dohodě i v jiném termínu.

Upozornění: Návštěvy větších skupin hlašte předem. Školy si mohou po předchozí domluvě vybrat i některou z večerních přednášek pro svou dopolední návštěvu.

 

Seznam přednášek

Přednášky pro veřejnost (začátek od 18:00) a pro školy (termín po domluvě):

 • Meteorologické jevy, Dr. Zuzana Chládová, (Dr. Petr Zacharov), po. 6.11.2017, 18:00
  V atmosféře se vyskytuje mnoho zajímavých meteorologických jevů, z nichž některé mohou být dokonce člověku nebezpečné. Přednáška vysvětluje zajímavé meteorologické jevy, se kterými se můžete setkat v ČR. Seřadíme jevy dle měřítka, jak jsou velké, a vysvětlíme si, jak vznikají např. kroupy nebo tornáda.
 • Co nového s ozónovou dírou? Stále hrozba nebo problém vyřešen?, Dr. Michal Kozubek, út 7.11.2017, 18:00
  Ozonová díra, která byla objevena v 80. letech minulého století, není problém jen jižní polokoule. Její vliv je možné pocítit i v našich zeměpisných šířkách. Jaký je její vývoj a jak se s tímto problémem lidstvo dokázalo vypořádat? Co všechno ovlivňuje a ohrožuje ozónovou vrstvu naší planety? Současný vývoj naznačuje, že bychom se měli s problémem ozónové díry vypořádat.
 • Blýská se..., Dr. Ivana Kolmašová, st 8.11.2017, 18:00 (pouze večer, nikoliv pro školy)
  Blesk... přírodní jev tak běžný a zároveň tak tajemný. Provází nás odedávna, fascinuje nás světelnými a zvukovými efekty, které ho provázejí, bojíme se jeho síly. Víme už více než čtvrt tisíciletí, že blesk je elektrický výboj. Ale víme o něm vše? Je to neuvěřitelné, ale stále ještě přesně nevíme, jak blesk v bouřkovém oblaku vzniká. Jeho ohromnou energii neumíme využít. Kam jsme se posunuli od dob Benjamina Franklina a Prokopa Diviše?
 • Extrémní srážky v Česku: kolik, kdy, kde a proč?, Dr. Miloslav Müller, čt. 9. 11. 2017, 16:00 hodin
  I v tak malé zemi, jakou je Česká republika, můžeme pozorovat velmi nerovnoměrné prostorové rozdělení srážek, a to jak jejich průměrných úhrnů, tak i extrémů. V přednášce si nejprve ukážeme, kolik srážek v průměru spadne za rok i v jednotlivých ročních obdobích v různých oblastech Česka. Zvláštní pozornost pak budeme věnovat extrémním srážkám, a to pro různě dlouhé časové úseky, od minut po celý rok. Dozvíme se, kolik kdy napršelo, případně nasněžilo nejvíc na území ČR, čím byly tyto extrémy způsobeny a jak často se mohou opakovat. Prezentovány budou mimo jiné i výzkumy týmu hydrometeorologie z Ústavu fyziky atmosféry, který rozvíjí metody kvantitativního hodnocení srážkových událostí a jejich příčin, zpřesňuje koncepční modely časového průběhu srážkových epizod a v neposlední řadě se zabývá jejich prediktabilitou.
 • Polární záře ve vědě, umění a mýtech Dr. Zbyšek Mošna, čt. 9.11.2017, 18:00
  Polární záře je fascinující přírodní úkaz, který lidé pozorovali, vyprávěli si o něm a snažili se pochopit stovky let. Přednáška seznámí posluchače s historií výzkumu polární záře, s norským experimentem, který předběhl svoji dobu, i se současnou představou o vzniku této úchvatné podívané. Probereme nejstarší písemné záznamy i domorodé legendy a podíváme se na americké romantické obrazy poloviny 19. století oslavující drsnou přírodu i skandinávské malby inspirované expedicemi za polární kruh.
 • Neobyčejné putování družice Cassini k planetě Saturn, Dr. David Píša, pá 10.11.2017, 18:00
  V roce 1997 byla vyslána vědecká mise Cassini-Huygens na sedm let dlouhou cestu k planetě Saturn. Po dvou průletech okolo Venuše, jednoho okolo Země a Jupiteru, dorazila sonda v červenci 2004 k planetě Saturn. Jedním z mnoha vědeckých přístrojů umístěných na palubě družice je vlnový přístroj RPWS, který můžeme přirovnat k uším družice. Uslyšíte, co všechno sonda na své pouti k Saturnu zaznamenala. Dozvíte se také o objevech, které vlnový přístroj během své mise v naší soustavě odhalil.
 • Ionosféra a horní atmosféra, ovlivnění Sluncem a ději na Zemi, Dr. Jaroslav Chum, so 11.11.2017, 10:30
  Ionosféra a horní atmosféra jsou příliš vysoko na to, aby přímo ovlivňovaly počasí a s výjimkou polárních září jde o oblasti pro naše oči neviditelné. Přesto existuje mnoho důvodů proč je zkoumat. Ionosféra ovlivňuje šíření elektromagnetických vln, pohlcuje energetické sluneční záření a je velmi proměnlivá. Tvoří rozhraní mezi zemskou atmosférou a okolním vesmírem. Můžeme zde pozorovat jak sluneční a geomagnetické bouře tak i silné bouře pozemské či zemětřesení. A mnoho toho ještě nevíme.
 • Klimatická změna a její důsledky, Dr. Lucie Pokorná (Dr. Romana Beranová), so 11.11.2017, 13:30
  Tak často zmiňované téma, pro někoho důvod k panice, pro jiného nesmysl. Jak tedy skutečně probíhá a jak se projevuje změna klimatu? Co ji způsobovalo v minulosti a jak k ní přisívá lidská činnost? Jaké projevy klimatické změny pozorujeme v České Republice? Jak spolehlivé jsou odhady změn klimatu v budoucnosti? Odpovědi na tyto a další otázky uslyšíte od autorek přednášky.

Pouze pro školy dale nabízíme:

 • Období extrémních teplot a jejich vliv na zdraví, Mgr. Aleš Urban,
  Extrémní teploty vzduchu představují jedno z hlavních meteorologických rizik pro lidské životy a zdraví. Zvláště období extrémně vysokých teplot – horké vlny – mají celosvětově na svědomí velké množství obětí. Přednáška se zaměřuje na základní informace o obdobích extrémních teplot vzduchu a příčinách jejich výskytu, tepelné bilanci lidského těla, meteorologických veličinách, které ji ovlivňují, a dopady období tepelného stresu na úmrtnost a nemocnost v ČR.
 • Předpověď počasí v médiích, Dr. Petr Zacharov,
  Předpověď počasí nás ovlivňuje na každém kroku, denně nás zajímá, jaké bude počasí, z mnoha důvodů. V médiích je mnoho zdrojů informací o počasí, ale jsou všechny věrohodné? Jaké zdroje jsou využitelné a kterým se raději vyhnout? Přednáška zodpoví tyto i jiné otázky a vysvětlí různé pojmy, které se v předpovědi vyskytují.

Společná přednáška Technologie, které změnily naše poznání (geofyzika, astronomie, fyzika atmosféry)

Tři vědecké ústavy Akademie věd ČR sídlící ve spořilovském vědeckém areálu – Astronomický ústav, Geofyzikální ústav a Ústav fyziky atmosféry – seznámí žáky a studenty při komponované přednášce s technologiemi v daném oboru, které významným způsobem změnily náš každodenní život. Posluchači se dozví, jak technologie vylepšily předpovědi počasí, jaké nečekané objevy jsme učinili díky moderním dalekohledům a co nás seismická tomografie naučila o nitru Země.
 • RNDr. Soňa Ehlerová, PhD., Astronomický ústav AV ČR
 • RNDr. Petr Zacharov, Ph.D., Ústav fyziky atmosféry AV ČR
 • RNDr. Bohuslav Růžek, CSc., Geofyzikální ústav AV ČR


Exkurze na observatoře

Meteorologická observatoř Milešovka

Místo konání: Observatoř Milešovka, přístup z parkoviště u obce Bílka
datum a doba otevření: 4. a 5. listopadu 2017 (sobota a neděle), 9 – 16 hod.
Kontakt: RNDr. Petr Zacharov, Ph.D., email: petas@ufa.cas.cz, tel: +420 272 016 051
Téma exkurze: Prezentace historie a současného provozu observatoře, seznámení s klasickými i novými metodami meteorologických měření. Návštěva vyhlídkové věže s možností dalekého rozhledu (v případě pěkného počasí).


Observatoř a telemetrická stanice Panská Ves

Místo konání: Panská Ves 26, 472 01 Doksy
datum a doba otevření: sobota 11. listopadu 2017, 9-15 hod, prohlídka začíná vždy v celou hodinu
kontakt: Ing. František Hruška, email: fhr@ufa.cas.cz, tel: +420 267 103 305
Téma exkurze: Informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlídka parabolických antén a přijímací místnosti, ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů.


Spolupráce s ostatními ústavy AV ČR

Některé akce pořádané v rámci Týdne vědy a techniky připravil Geofyzikální ústav ve spolupráci s Astronomickým ústavem a Ústavem fyziky atmosféry. Program ostatních vědeckých ústavů ve spořilovském vědeckém areálu naleznete na jejich webových stránkách: